Leírás: Teste megnyúlt, közepesen magas, oldalról enyhén lapított. Faroknyele hosszú, oldalról lapított, viszonylag magas. Feje megnyúlt, szája alsó állású, a száj körül húsos ajkak találhatók. A száj szegletében 1-1, a preoperkulum szélét el nem érő bajuszszál van. A szem nagy, a küllőfajoké közül a legnagyobb. Az orr rövid, a preorbitális és posztorbitális távolság közel azonos. A hátúszó rövid, de magas, szegélye egyenes. Háta szürkéssárga, oldala hasonló színű, de világosabb árnyalatú, hasa sárgás. Az oldalvonal mentén 7-8 kerek, kékes foltot visel. Az úszók áttetszűek, a hát- és a farokúszó sugarain lévő halvány foltok 2-2 szabályos sort alkotnak. A többi, hazánkban is előforduló küllőfajtól eltérően az állóvizekben is jelentősnek mondható populációi élnek, így a holtágakban is. A halványfoltú küllő nagyobb álló- és folyóvizeinkben szinte mindenütt megtalálható és nem ritkán veszít rajta horgászok finom készségein. Magyarországon a küllő fajok (fenékjáró küllő, felpillantó küllő, homoki küllő) közül a leggyakoribb. A Fenékjáró küllő a halványfoltú küllő terjeszkedésével, kissé visszaszorult.
Testhossz és tömeg: Kifejlett egyedeinek testhossza legfeljebb 12 cm lehet.
Szaporodás: Ívása tavaszi, kora nyári időszakra esik. 2-3 éves korától csapatosan ívik a homokos talajú részeken. Az ikrák átmérője hozzávetőlegesen 1,5 mm és számuk 0,5 - 2 ezer.
Horgászati szabályozás: védett!
Táplálkozás: Főleg apró gerinctelen élőlényeke de jelentős mennyiségű szerves törmeléket és növényi részeket is fogyaszt.
|